Blog
2016
03
20

Kardio vs. silový tréning. Čím spálite viac?

V súčasnej dobe sa jedným z najobľúbenejších spôsobov chudnutia stal beh – všeobecne kardio. No, často za nami do Workouts prídu ľudia s tým, že aj napriek hodinám stráveným na bežiacom páse sa im nedarí schudnúť. V tomto článku vám teda ukážem, ako môžete aj vy zvýšiť úspešnosť svojej snahy.

Najnovšie výskumy totiž ukazujú, že pri silovom cvičení spálite až o 500% viac kalórií ako počas čistého kardia. Ako je teda možné, že spálite viac tuku ak uprednostníte silový tréning?

Aeróbny tréning – „kardio“ spáli 75% tuku a 25% svalstva, ale anaeróbny tréning – „silový“ spáli 100% tuku. Dôvod je jednoduchý. Čo sa týka kalórií je 1 hodina silového tréningu účinnejšia ako 5 hodín kardia a to ani zďaleka nie je jeho jediná výhoda.

Pod pojmom silový tréning si netreba hneď predstaviť zdvíhanie ťažkých váh ako kulturista. Môže to byť akékoľvek cvičenie s vlastnou váhou (napr. drepy, kliky,…) cvičené v jednotlivých sériách, počas ktorých idete na maximum a potom nasleduje fáza oddychu. Séria má byť krátka (sekundy, najviac 2 minúty) ale intenzívna. Ide teda o krátkodobú aktivitu kedy organizmus pracuje na kyslíkový dlh. Je to presný opak aeróbnej aktivity ktorá je kontinuálna, málo intenzívna a s nepretržitým prísunom kyslíka.

Silové cvičenie má veľa výhod ktoré vo všeobecnosti zlepšia váš celkový zdravotný stav:

Zlepšenie svalovej sily: Pri silovom tréningu sa zapája do cvičenia viac svalových skupín, ktoré intenzívne pracujú a spotrebujú energiu, ktorú spálite vo forme kalórií.

Rast svalstva: Počas silového cvičenia sa na svaloch vytvárajú mikrotrhliny. Pre ľudské telo je prirodzené ich potom opraviť, svalstvo sa pritom regeneruje a rastie. Na tento proces je potrebná energia, to pre telo znamená zvýšený energetický výdaj aj niekoľko hodín po docvičení.

Zrýchlenie metabolizmu: Vo všeobecnosti platí, že sval je hladnejší ako tuk. O čo viac svalstva o to rýchlejší bude Váš bazálny metabolizmus a spálite tak viac tuku.

Znížené riziko osteoporózy: Pravidelné silové cvičenie zväčšuje kostnú hmotu a tým znižuje riziko vzniku osteoporózy.

Ochrana kĺbov: Viac zdravého svalstva pomáha predísť zraneniam šliach a poškodzovaniu kĺbov.

Priaznivý vplyv na endokrinný systém: Zvýšenie citlivosti buniek na inzulín – ochrana pred civilizačnými ochoreniami ako Diabetes mellitus a zníženie hladiny cukru v krvi. Naopak zvýšenie hladiny rastového hormónu, má kľúčovú úlohu v spaľovaní tukov a raste a regenerácií svalstva.

Eliminácia stresu: Výskumy ukazujú, že hladina stresového kortizolu je u vytrvalostných športovcov chronicky vyššia. Silový tréning síce zvyšuje jeho hladinu, ale tiež zvyšuje hodnoty anabolických hormónov, ako sú GH a testosterón, ktoré zabraňujú negatívnym účinkom kortizolu – postupnej strate svalovej hmoty a k získaniu tuku. S len samotným kardiom teda hrozí strata svalovej hmoty, a tým zníženie rýchlosti metabolizmu a pribratie tuku. Najhoršie zo všetkého je, že zvýšená hodnota kortizolu spôsobuje chronické zápaly vedúce k zvýšeniu tuku v oblasti brucha.

Viac zábavy a menej nudy: Silové cvičenie zaberie menej času, poskytuje viac variácií a možnosti kombinácie jednotlivých cvikov.

Výsledok štúdie Colorado State University, US.:

Množstvo kalórií spálených v 60 min., po 2 hod., a po 3-15 hod. kardia a silového tréningu.

Týmto článkom nechcem tvrdiť, že silové cvičenie je jediný spôsob. Samozrejme že aj kardio a aeróbna aktivita majú svoje opodstatnenie a sú pre telo prospešné. Zlepšujú činnosť kardiovaskulárneho a dýchacieho systému, taktiež formujú postavu a zvyšujú fyzickú kondíciu.

Vo Workouts sa snažíme, aby boli tréningy čo najefektívnejšie aj z časového hľadiska.  Vďaka silovým cvikom s vlastnou váhou doplnených intervalovým kardiom ostáva na záver čas na celotelový stretching, ktorý je tiež veľmi dôležitý.

Comment
0

Leave a reply